BMI

28. 06. 2011 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 7s5

Dnes jsem si opět hledala informace o hubnutí a životním stylu na internetu. Skoro v každém odkazu jsem narazila na problematiku BMI a tak jsem se rozhodla, že by stálo za to tuhle tajemnou zkratku prozkoumat blíž. A co jsem zjistila?

BMI je zkratka pro Body Mass Index, česky překládáno jako Index tělesné hmotnosti. Získáme ho, když vydělíme svoji váhu v kilogramech výškou v metrech na druhou. Vzoreček tedy vypadá takto:váha (kg) / výška (m)². Pokud vás ale matematické úkony děsí stejně jako mě, stačí si zadat do internetového vyhledávače onu kouzelnou zkratku a uvidíte, že stránek na výpočet BMI existuje celá spousta. Vždy stačí zadat pouze svoji váhu a výšku a váš počítač udělá všechnu práci za vás. Sláva=) Nebo si taky můžete pomoct touhle príma tabulkou.

 Tabulka pro výpočet BMI

No jo, ale co vlastně znamená to číslo, které mi vyšlo a co s tím mám dělat dál, že? Pravděpodobně každému vyjde nějaká hodnota od 15 do 50. Mimo tyto hranice už by šlo asi o opravdu extrémní případy, pokud by se někdo takový vůbec našel. Tato číselná škála je potom rozdělena do několika kategorií, které určují, jestli máte podváhu, normální váhu, nadváhu nebo jste obézní. Není to žádná věda, v tabulce se každý snadno zorientuje.

Přehled hodnot BMI

Tak, to bysme měli. Moje BMI je 19, což je normální a zdravotní rizika jsou pro mě tím pádem minimální. Uf. Aspoň nějaká dobrá zpráva. Kromě potenciálních zdravotních komplikací a váhové kategorie se dá z indexu vyčíst i mnoho dalších věcí. To už by měl ale posoudit spíš lékař nebo výživový poradce. Ten potom bere ohled na váš věk, pohlaví, sportovní aktivitu nebo třeba obvod pasu a boků. Diagnostika je tedy mnohem komplexnější a tento náš jednoduchý výpočet je třeba brát spíše orientačně. Našla jsem ale stránky, které svoji BMI kalkulačku prohlašují za nejpropracovanější na českém internetu. Nevím sice, jak dalece mohou být výsledky přesné, ale rozhodně je to zajímavé a zase se dozvíte něco nového. Takže proč ne, že? Kalkulačku hledejte na: www.abcdieta.cz/bmi-kalkulacka

A na konec jsem našla ještě jednu věc, ať už pro zajímavost nebo pro pobavení=)

BMI slavných

A jak jste na tom vy?


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zivotni-styl

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.